Filehost.ro - gazduire fisiere
Mihai LEONTE
Numele forumului cat si aceasta descriere pot fi modificate accesind meniul ADMIN -> OPTIUNI
Nou pe simpatie:
glamour35 pe Simpatie
Femeie
24 ani
Constanta
cauta Barbat
28 - 69 ani
Mihai LEONTEInregistrareLoginPozeNu sunteti logat. Lista Forumurilor Pe Tematici
Mihai LEONTE / Mihai LEONTE - BIBLIOTEKA /

NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE

Pagini:  1 2  
#26
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE
Din: Moldova Noua - Romania
Postari: 845
NU ÃŽNVINS!

Acrostih

Lungi şiruri nesfârşite-n spaţii
Eterne clipe de visare unde sunt?
Oare s-au pierdut în vaste constelaţii?
Nu le voi găsi tot pe Pământ?

Torn în forme nedecise, evazive,
Elocvente fantezii ne demonstrate,
Măsurându-mi gânduri corosive
ÃŽncerc să fie cât mai conturate.

Hula durerilor puţin mă impresionează
Activă inima se luptă să nu cadă,
Iar valurile negre cu mine dansează
Lacome, cerându-mă drept pradă.

Decembrie 1965  Baia de Arieş


_______________________________________
Poezia este infinitate de ipoteze. Axiomele sunt interzise! Mihai LEONTE

http://literatura-arta.myforum.ro/

 
   
#27
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE
Din: Moldova Noua - Romania
Postari: 845
UNDE SUNT?

Câte vise împreună am ţesut,
Călătorind cu visul pe Pământ?
Câte clipe sublime au trecut
        La ora asta unde sunt?

Câte mărunţişuri am discutat?
Te credeam pur şi simplu pe cuvânt,
Dar multe, multe s-au spulberat
        La ora asta unde sunt?

Câte şoapte secrete ţi-am spus
Şi toate-s spulberate-n vânt.
Câte omagii înalte ţi-am adus
        La ora asta unde sunt?

Câte imaginare căi întrevedeam
Şi câte ode şi poeme îţi făceam în gând
Dar toate speranţele ce le aveam,
        La ora asta unde sunt?

Nu mai există visări senine,
Căci toate într-o clipă au apus
Versuri, melodii şi şoapte sublime
Din inimă oare s-au dus ?

20 Ianuarie 1966  Baia de Arieş


_______________________________________
Poezia este infinitate de ipoteze. Axiomele sunt interzise! Mihai LEONTE

http://literatura-arta.myforum.ro/

 
   
#28
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE
Din: Moldova Noua - Romania
Postari: 845
BLESTEM.

Când uiţi de mine , să devii
Un meteor răzleţ pe cer.
Să te îmbraci în haine sinilii
Să ai un spaţiu strict sever.

Muzică să nu auzi în jur,
Decât refrene funerare,
Să te rogi să mă îndur
Să-ţi arăt a vieţii cărare.

Să plângi şi ochii să te doară
Să te culci şi să n-adormi,
Să te cuprindă o vrajă amară,
Mergând să crezi că te răstorni.

Durerilor să nu le găseşti leac,
Mereu să te vaieţi, dar să nu-ţi treacă,
Din ce e frumos, nu-ţi fie pe plac
Când lumea în jur o să petreacă.

Să fii mereu tot tristă,
Inima îţi bată, să n-o auzi
Iar mereu uda-ţi batistă
Să nu poţi să ţi-o ascunzi.

Să ceri înţelegere şi milă
De la toţi copiii nimănui.
Astfel te blestem. Umilă,
Să-ţi uiţi culoarea ochilor căprui.

7 Februarie 1966


_______________________________________
Poezia este infinitate de ipoteze. Axiomele sunt interzise! Mihai LEONTE

http://literatura-arta.myforum.ro/

 
   
#29
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE
Din: Moldova Noua - Romania
Postari: 845
CĂLĂTORIE

Vor trece anii, multe se vor spulbera
Stele din univers, desigur vor dispare,
Lumina lor încă va mai persista
Să se arate în continuare.

Poate şi eu voi mai trăi un timp
Existând în gândirea cuiva,
Nu-mi trebuie nimic în schimb.
Şi nici n-aş vrea să cer ceva.

Sunt optimist cu rezonanţe grave,
De viaţă inima-mi pulsează
Cu mai multe bătăi pe minut.
Uneori devin din ce în ce mai slabe
Slăbite sunt nu ştiu de care tumult.

Baia de Arieş  10 Februarie 1966


_______________________________________
Poezia este infinitate de ipoteze. Axiomele sunt interzise! Mihai LEONTE

http://literatura-arta.myforum.ro/

 
   
#30
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE
Din: Moldova Noua - Romania
Postari: 845
EVOLUŢIE

Zile şi nopţi, nopţi şi zile
Au fost cu mine, vor mai fi
Dar clipe mari de fericire
    Cine îmi va oferi?

Săptămâni şi luni, trec în zbor,
Lasă-le să treacă, plece
Chiar înconjurat de dor
    Eu voi rămâne rece

Timpul se va scurge monoton
Sau poate în tempo rapid
ÃŽmi va seca al dragostei izvor
Va dispare ce-i splendid.

Va curge râul liniştit
Şerpuind ferice
Eu voi fi mai necăjit
Nu ştiu ce voi zice!

Îmi voi împrumuta timid
Masca mulţumirii,
Mă voi încorseta în zid,
Zidul amintirii.

Peste tot ceea ce scriu
Se va lăsa uitarea,
Nu cred că va fi târziu
    Să-ţi cânte nepăsarea.

Baia de Arieş  11 Februarie 1966


_______________________________________
Poezia este infinitate de ipoteze. Axiomele sunt interzise! Mihai LEONTE

http://literatura-arta.myforum.ro/

 
   
#31
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE
Din: Moldova Noua - Romania
Postari: 845
REFLECŢIE

acrostih

Limpezi ochi căprui, voi oare,
Etern mă veţi stăpâni ca şi atunci?
Ori veţi uita, căci simplu e-n uitare
Nuanţa cam neclară s-o arunci.

Tu vei turna în imprecise forme,
Evazive poate, ca orice idee neclară
Mândria ta de valenţe enorme,
ÃŽnsă înaltă, victorioasă, sprinţară.

Hotărăşte-mi odată soarta stingheră,
Aruncă laţul îndoielilor de gâtul meu
Instabilă-mi inima, acum voiajeră,
Las-o să hoinărească mereu.

Valea Călugărească Mai 1966


_______________________________________
Poezia este infinitate de ipoteze. Axiomele sunt interzise! Mihai LEONTE

http://literatura-arta.myforum.ro/

 
   
#32
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE
Din: Moldova Noua - Romania
Postari: 845
UNDE ?

De mă vei întreba, ce aş vrea să-ţi scriu
Nu ţi-aş putea răspunde chiar uşor,
ÃŽnsă la început îţi spun: încă nu ştiu
Dar mi-a rămas în inimă un dor.

Există-n viaţă clipe grele, le învingi,
Te-mpiedici de ceva o dată sau mereu
Ţi-e necaz, te frămânţi şi plângi,
Acest lucru nu-l pot face eu.

Mă resemnez tăcut şi îmi ascund
Durerile, adânc de tot mi le îngrop.
Mă-nţeapă undeva, nu le răspund
Şi zi cu zi se adună toate la un loc.

Ah! Unde e eliberarea? Pace vreau.
Dar nu găsesc în inimă atâta pace,
ÃŽncât să spun: vacanţă-mi iau.
Căci tulburări mai sunt, nu am ce face.

Iunie 1966  Valea Călugărească


_______________________________________
Poezia este infinitate de ipoteze. Axiomele sunt interzise! Mihai LEONTE

http://literatura-arta.myforum.ro/

 
   
#33
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE
Din: Moldova Noua - Romania
Postari: 845
Mihai LEONTE şi nostalgiile tinereţii

S-a spus în repetate rânduri că poezia nu se învaţă după un manual, ci poetul se naşte. Poetul creează opere determinate de propria  existenţă  (fiziologică şi socială.    Volumul de poezii ,,Nostalgii'' cuprinde creaţia din tinereţe a lui Mihai LEONTE. Fire discretă, reţinut în a-şi etala în public poezia, creaţia sa cuprinde poezii în care sunt abordate şi stilizate motive precum visul, aspiraţia spre înălţimi, încrederea în iubire, lupta necontenită cu viaţa, reflecţii pe teme existenţiale. Poeziile cuprinse în acest volum au diferite teme căci poetul nu trăieşte fenomenul poetic doar cu prilejul poeziei, ci de atâtea ori în faţa naturii care strecoară în suflet fiorul poetic, în atâtea împrejurări ale vieţii sale, când trăieşte momentele mari ale iubirii, ale visului, ale căutării şi aşa mai departe.
    Se remarcă printr-un stil clar cursiv şi plăcut. Deşi autodidact, Mihai LEONTE este un poet cultivat, izbânzile sale literare fiind rodul setei sale de cultură poetică. Se observă o uşurinţă uimitoare cu care scrie versurile, fluiditatea gândului şi limpezimea vorbei, toate fiind, probabil, atributele tinereţii. O tinereţe a spiritului evident probată de luciditatea şi pasiunea cu care poetul dezbate liric viaţa.
    Poezia lui Mihai LEONTE ,,extrage” sensuri din această lume, atât de densă prin evenimentele ei spirituale.    
În oraşul Moldova Nouă Mihai LEONTE este o prezenţă veşnic în căutare, ale cărui iniţiative insolite dau relief prezentului cultural.
Profesor Camelia STOICEVICI


_______________________________________
Poezia este infinitate de ipoteze. Axiomele sunt interzise! Mihai LEONTE

http://literatura-arta.myforum.ro/

 
   
#34
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE
Din: Moldova Noua - Romania
Postari: 845
TOTUL PENTRU TINE!

Ce am în suflet îţi dăruiesc
Sentimente mari , iubire,
Succese-n viaţă iţi doresc
Bucurii şi fericire.

De-aş putea şi universul
Cu tine să-l împart în două
Dar nu. Căci nu ştiu mersul,
Mi-e frică. Dar cu stele n-o să plouă.

Sisteme solare, galaxii întregi
Ţi-aş dărui de aş putea,
Ţi-aş cere o clipă să mă înţelegi
Dar ştiu precis că nu vei vrea.

Tot aurul din lume, briliante,
Împreună cu celebrul Koh I Noor
Toate gândirile-nalte,
Din trecut, prezent şi viitor.

Dar, dă-mi în schimb noţiunea
Că timpul poate să stea în loc,
În sens invers să meargă lumea
Şi inima să-mi scot din foc.

Baia de Arieş   1964


_______________________________________
Poezia este infinitate de ipoteze. Axiomele sunt interzise! Mihai LEONTE

http://literatura-arta.myforum.ro/

 
   
#35
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE
Din: Moldova Noua - Romania
Postari: 845
SIMPLĂ  IPOSTAZĂ.

                     acrostih

Cununi de raze, cât de cât aureolate,
Rupte din nu ştiu ce generatoare de lumină
Îţi sunt aduse proaspăt înmiresmate
Simple culori de o creaţie divină.
Talentul pictorului rămâne extaziat,
În faţa originalului care eşti tu,
Nu poate să transpună pe curat
Aureola simplă a frumuseţii de acu.

Visaţi voi stele, flori, natură, soare
Aruncaţi-vă privirile fără economie,
Sunt încă mic în lumea asta mare
Iradiază sufletul de o mare bucurie
Liniştit mă întreb: Se poate oare?
E posibil totuşi, căci totu-i poezie.

Valea Călugărească   Iulie  1966
*
,,Iubire la prima vedere” este opera desăvârşită a naturii
Honore de BALZAC


_______________________________________
Poezia este infinitate de ipoteze. Axiomele sunt interzise! Mihai LEONTE

http://literatura-arta.myforum.ro/

 
   
Pagini:  1 2  
Mergi la